«
  1. Anasayfa
  2. Kültür Sanat
  3. Diyarbakır’da 9 günlük Sur kültür yolu festivali için geri sayım başladı

Diyarbakır’da 9 günlük Sur kültür yolu festivali için geri sayım başladı

diyarbakirda-9-gunluk-sur-kultur-yolu-festivali-icin-geri-sayim-basladi.jpg

8-16 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek olan Sur Kültür Yolu Festivali’nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan: “Diyarbakır olmadan dinler, medeniyetler ve gastronomi tarihi yazılamaz. Diyarbakır’ın kültürel mirasını taçlandırmak için düzenlediğimiz Sur Kültür Yolu Festivali ile ülkemizin kültür sanat zenginliğini tüm dünyaya duyurmayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Sur Kültür Yolu Festivali için geri sayım başladı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, 8-16 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleşecek olan Sur Kültür Yolu Festivali için düzenlenen basın toplantısında; “Sur Kültür Yolu Festivali, 2.000’den fazla sanatçının katılımıyla 600’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bu festivallerle şehirlerimizin soyut ve somut kültürel mirasına yatırım yapıyor ve ülkemize kalıcı eserler kazandırıyoruz.” dedi.

 

Yepyeni rotalar, yepyeni şehirler ve kültürler..

Diyarbakır Hz. Süleyman Camii Meydanı’nda düzenlenen basın toplantısına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’nun yanı sıra Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkileri, festival paydaşları ve çok sayıda gazeteci katılım sağladı.  

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın bu sene Türkiye Kültür Yolu Festivallerine ilk kez dahil edildiğini belirterek, “Diyarbakır’ın kültürel mirasını taçlandırmak için düzenlediğimiz Sur Kültür Yolu Festivali ile ülkemizin kültür sanat zenginliğini tüm dünyaya duyurmayı amaçlıyoruz” diye konuştu. 

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Diyarbakır olmadan dinler, medeniyetler ve gastronomi tarihi yazılamayacağını belirterek şunları söyledi: 

 

Kültür Yolları Festivallerinin düşünsel zemini nedir diye soracak olursak, insanın temelde 3 varlığı vardır, bir ruhu, onun kişiliğidir. Bedeni onun kimliğidir, bir de aklı vardır ki insanı var eden en önemli varlığıdır. Toplum hayatının da 3 temel özelliği vardır; Toplumun ruhu kültürüdür buna somut olmayan miras diyoruz. Toplumun bedeni, şehridir, aklı da sanattır. Binlerce yıllık medeniyete ev sahipliği yapmış, bir geçiş noktası olan Türkiye’mizde, farklı medeniyetlerin yaşadığı Anadolu coğrafyasındayız. İstanbul ve Diyarbakır gibi önemli şehirlerimiz, bizim gurur kaynağımızdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak iki temel hedefimiz vardır. Kültürel değerleri ve mirası korumak, bunu Vakıflar aracılığıyla yapıyoruz. Öte yandan bizi biz yapan bütün şehirlerimizdeki somut olmayan miras olarak vurguladığımız, gastronomiden modaya kadar birçok alanda bu mirası koruyarak gelecek nesillere aktarmayı ve bütün dünyaya bu kültürümüzü yaymayı hedefliyoruz. 12 bin yıllık tarihiyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan kadim şehir Diyarbakır’ı, bugün Sur Kültür Yolu Festivali ile bu kültürü tanıtma fırsatını yakalamış bulunuyoruz.” 

 

SUR KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ 600’DEN FAZLA ETKİNLİK OLACAK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan sözlerine şöyle devam etti: “Ülke çapında büyük beğeni ile takip edilen Kültür Yolu Festivalleri geçtiğimiz her sene daha da yaygınlaşarak bambaşka şehirleri, bambaşka kültürleri tüm dünyaya tanıtıyor. Bu sene Kültür Yolu Festivalleri kapsamına dahil ettiğimiz Diyarbakır, 8-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Sur Kültür Yolu Festivali ile 2 binden fazla sanatçının katılımıyla, 600’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. Ülkemizin markalaşma yolunda önemli adımlardan biri olan Kültür Yolu Festivalleri ile tüm şehirlerimizi kucaklamaya devam edeceğiz. Biz festivaller ile bir yandan o bölgenin kültür ve sanat değerlerini herkesin ulaşabileceği bir yere taşıyoruz bir yandan da kalıcı eserler yaratıyoruz. Yani bu ülkenin hem soyut hem de somut kültürel mirasına yatırım yapıyoruz. Bu da hem o bölgenin hem de Türkiye'nin turizmine yansıyan bir süreci hayata geçiriyor. Diyarbakır Sur Festivali de bu anlamda sadece 9 günlük bir kültür sanat etkinliği değil, Diyarbakır'a kalıcı değerler üreten bir yaklaşımdır. Bu nedenle Sur Kültür Yolu Festivali Diyarbakır’a kalıcı değerler yaratacak ve kazandıracaktır.” 

 

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ise basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Sur Kültür Yolu Festivali, hem Diyarbakır’ın tanıtımı için çok önemli hem de şehrimize geleceklere haz duyacakları bir etkinlik olacak. Bu festival, 7’den 77’ye herkese dokunacak etkinliklerle dolu olacak.” diye konuştu.  

 

Diyarbakır Hz. Süleyman Camii meydanında düzenlenen tanıtım toplantısında festivalde yer alan paydaş kurumların sözcüleri ve sanatçılar da söz alarak festivalle ilgili değerlendirmelerde bulundular. Toplantının ardından hazırlanan üstü açık bir otobüsle Bakan Yardımcısı Demircan ve beraberindekiler kısa bir şehir turuna çıktılar. 

 

Kapadokya’dan Mezopotamya’da uzanan benzersiz bir deneyim

Hz. Süleyman Camii’nden Saint George Kilisesi’ne, Dengbej Evi’nden Mesudiye Medresesi’ne Büyük Kervansaray’dan Ahmet Arif Edebiyat Müzesi’ne kadar Diyarbakır’ın en güzel tarihi ve kültürel mekanlarını rotasına dahil eden Sur Kültür Yolu Festivali’nde çok özel etkinlikler ve sanatçılar misafirlerine kültür ve sanat dolu günler yaşatacak. 

 

Kapadokya’nın balonları Diyarbakır’da uçacak, Keçiburnu Terası’ndan gökyüzü gözlem etkinliğiyle festival renklenecek. Çalışmalarıyla tüm dünyada büyük ilgi ile takip edilen Refik Anadol’un Rönesans eserleriyle hazırladığı dijital enstalasyonu “Renaissance Dreams” Saint George Sanat Merkezi’nde, ressam İsmail Acar’ın sergisi Keldani Kilisesi’nde, Devrim Erbil’in “Teknikler ve Renkler” sergisi ise Keçi Burcu İçi’nde ziyaretçileriyle buluşacak. Heritage Talks- Miras sohbetleri, resim ve fotoğraf sergileri, çocuk atölyeleri, şiir dinletileri, gastronomi buluşmaları, tiyatro ve dans gösterileri ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunacak. 

 

Dağ Kapı Meydanı Açık Hava Sahnesi konserlerin merkezi olacak

Sevilen sanatçılar Yavuz Bingöl ve Bedri Ayseli’den Zara’ya, Oğuzhan Koç’tan Murat Dalkılıç’a, Ziynet Sali’den Zeynep Bastık’a Ferat Üngür ve Yüksek Sadakat grubuna kadar pek çok sevilen isim Diyarbakır’ın göz bebeği Dağ Kapı Meydanı Açık Hava Sahnesi’nde konser verecek. Müzikseverlerin keyifli anlar geçireceği konserler 8-16 Ekim arasında devam edecek olan festival boyunca devam edecek. 

 

Heritage Talks ile mimari, arkeoloji ve tarih alanında söyleşiler gerçekleşecek

İç Kale Açık Hava Sahnesi’nde birçok yazar ve alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak yer alacağı Heritage Talks – Diyarbakır Miras Sohbetleri etkinliğinde mimari, arkeoloji ve tarih söyleşileriyle Diyarbakır kültürüne ışık tutulacak. 9-15 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan Heritage Talks’ta Prof. Dr. İlber Ortaylı, Yılmaz Erdoğan, İsmail Acar, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Mercan Dede, Coşkun Aral, Dr. Mehdi Eker gibi başarılı isimler konuşmacı olarak yer alacak.  

 

Heritage Talks kapsamında ayrıca 8-16 Ekim tarihleri arasında Siyah Beyaz Diyarbakır sergisi yer alacak. Diyarbakır kazı ve restorasyon alanlarına ait siyah beyaz birçok fotoğrafın yer aldığı sergiyi tüm sanatseverler ücretsiz olarak ziyaret edebilecek.

 

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 13 yıl sonra tekrar Diyarbakır’da

En son 2009 yılında gerçekleştirilen “Anadolu Turnesi” kapsamında Diyarbakırlı sanatseverler ile buluşan CSO, 13 yıl sonra “Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali” kapsamında rengârenk bir repertuvar ile dinleyicilerinin karşısına çıkacak. Keman sanatçısı Cihat Aşkın’ın solist olarak katılacağı konser için müzik tarihinin en beğenilen klasik eserlerinden Türk bestecilerine uzanan özel bir program içeriği dinleyicilere sunulacak.

 

Gastronomi kanaat buluşmaları ve söyleşileri de Sur Kültür Yolu’nda

Cemil Paşa Konağı’nda 9-12 Ekim tarihleri arasında Gastrodiyarbakır Kanaat Buluşmaları düzenlenecek. 14 Ekim’de ise Gastrodiyarbakır Kültür Yolu Buluşmaları adı ile gastronomi paneli Diyarbakırlılarla buluşacak.

 

Sur Kültür Yolu’nda çocuklara özel etkinlikler festival boyunca devam edecek

Keçi Burcu Terası’ndaki çocuklar için gökyüzü atölyelerinden Kurşunlu Camii meydanındaki çocuk sahne gösterimlerine, Kral Şakir gibi interaktif dijital gösterilerden Ahmet Arif Edebiyat Müzesi’ndeki Kafacanlar serisi yaratıcı okuma ve yazı atölyesine kadar pek çok etkinlik ve söyleşi çocuklar için özel olarak gerçekleştirilecek. Çocuklar festival boyunca hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri pek çok etkinlik ve söyleşiye ücretsiz olarak katılabilecek. 

 

Diyar-ı Nebi etkinlikleri Kurşunlu Camii’nde

Festival boyunca sürecek olan Diyar-ı Nebi etkinlikleri kapsamında Ahmet Özhan konserinden İbrahim Sadri, Serdar Tuncer, Yasin Pişgin ve Nurullah Geç gibi isimlerin söyleşilerine kadar pek çok etkinlik Kurşunlu Camii’nde olacak.

 

2'nci Diyarbakır Kısa Film Festivali açılışı Sur Kültür Yolu’nda

Bu yıl 2. Kez düzenlenen Diyarbakır Kısa Film Festivali’nin açılış töreni de Sur Kültür Yolu Festivali’nde gerçekleşecek. Sinemaseverler, Kısa Film Festivali boyunca çeşitli gösterimler ve söyleşilerle dolu dolu bir programla karşılaşacak.

 

Sanatın sesi Sezai Karakoç Kongre Merkezi’nden yükselecek

Senforock konserinden 3 Tenor ve Ayşegül Zaim konserine, Yılmaz Erdoğan’ın Münaşaka’sından Demet Akbağ’ın Aydınlıkevler tiyatro gösterimine kadar pek çok etkinlik, sanatın ve kültürün buluşma noktası Sezai Karakoç Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. 

 

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi’nden Cemil Paşa Konağı’na Arkeoloji Müzesi’nden Keçi Burcu’na Ulu Camii’den Yenikapı ve Gazi caddelerine birbirinden farklı lokasyonlarda yüzlerce etkinlik Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında ziyaretçilerini ağırlayacak. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Yerel Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *