«
  1. Anasayfa
  2. Kültür Sanat
  3. Mustafakemalpaşa’da Bir’iz Dedi

Mustafakemalpaşa’da Bir’iz Dedi

mustafakemalpasada-biriz-dedi.jpg

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl 4.kez düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları Bursa İznik ilçesinde gerçekleştirildi. Organizasyonun misafirleri arasında yer alan Mustafakemalpaşa Belediyesi ‘de kültür çadırı açarak kültürel değerlerini dünyaya tanıttı.

 

Orta Asya'daki geleneksel sporlar ve Türk kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, bu yıl Bursa’nın İznik İlçesinde göl kenarına hazırlanan dev platoda başladı. Organizasyonun ilk gününde kökpar-kökbörü, geleneksel okçuluk ve atlı okçuluk müsabakaları gerçekleştirildi. Spor müsabakalarının yanı sıra kültürel etkinliklerle misafirlerine kucak açan organizasyonda, gastronomi, el sanatları atölyeleri, yöresel tanıtım çadırları ile uygulamalı atölyeler kurularak, sanat ve eğlence dolu bir program geçirildi.

 

Evrensel lezzetlerin ve tatların sunulduğu çadırlarda en renkli ve en çok ilgi gören çadır Mustafakemalpaşa Belediye’sine ait oldu. A Haber Canlı Yayın’ına konuk olan Mustafakemalpaşa Belediyesi, coğrafi işaret tescilli Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısıyla, keşkeğiyle, sirkeleri, hamur ürünleriyle izleyicilere eşsiz bir görsel şölen yaşattı.

 

Mustafakemalpaşa’nın kültürel değerleri, lezzetleri ve kıyafetlerinin ve müziklerinin tanıtıldığı çadırda, Mustafakemalpaşa’nın girişimci kadınlarına stant açarak el emeği göz nuru ürünlerini tüm dünyaya tanıttı. Girişimci kadın Aysun Doğru tarafından üretilen dünya üzerinde bir ilk olan Karamürver Pestili, misafirler tarafından yoğun ilgi gördü. Üretici kadınların ürettiği, sağdıç hamuru, keşkek ve Ovaazatlı Kırmızı Toz Biberi, Mustafakemalpaşa Kültür Çadırını ziyaret eden misafirler tarafından tam not aldı.

 

Bir şehirde Türkiye’nin tüm güzelliklerini barından Mustafakemalpaşa, yöresel lezzetleri ve kültürel değerleriyle organizasyona damga vuran ilçelerden biri oldu. Mustafakemalpaşa’nın yöresel lezzetlerini misafirlerine özenle ikram eden Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ‘’ 4. Dünya Göçebe Oyunları’na Bursa’mızda İznik Gölü’müzün eşsiz manzarasında gerçekleştirmenin gururu içerisindeyiz. ‘’Gelenekten Geleceğe Bir İz!’’ sloganıyla, konuğu olduğumuz organizasyon’ da dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimize yöremizin lezzetlerini tattırmak, onların beğenisini almak bizim için çok gurur verici. Dünyanın kültürel ve tarihi mirasının korunmasının sağlandığı bu etkinliğimiz daim olsun inşallah. Tarihimizle, birliğimizle, Mustafakemalpaşa’da bir‘iz. Açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Yerel Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *