«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Saray’da Muhtarlar Günü törenle kutlandı

Saray’da Muhtarlar Günü törenle kutlandı

sarayda-muhtarlar-gunu-torenle-kutlandi.jpg

19 Ekim Muhtarlar Günü, Saray Muhtarlar Derneği ve 1918 Muhtarlar Derneği tarafından Atatürk Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

 

ATA’YA ÇELENK SUNULDU
Türkiye genelinde kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Saray Muhtarlar Derneği ve 1918 Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde çarşamba günü saat 11.00’da Atatürk Alanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Saray Muhtarlar Derneği ve 1918 Muhtarlar Derneği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

“MUHTAR, DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR”
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Küçükyoncalı Muhtarı İrfan Gündüz tarafından yapıldı. Gündüz konuşmasında şunları ifade etti:

“Muhtarlık müessesinin kuruluş günü olan 19 Ekim tarihi, Başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli ve 11 sayılı genelgesiyle, Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. 19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul, Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu’da Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesi 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir.

 

Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile Devlet vatandaş arasında bir köprü vazifesi görmektedir.  Muhtarlığın 187 yıllık Yerel idareyi temsil eden kurumları arasında toplumsal barışın sağlandığı müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Bugünü bizlere “Muhtarlar Günü” olarak hediye eden başta Cumhurbaşkanımıza, Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, ilçemizde her daim çalışmalarımızda yanımızda olan Sayın Kaymakamımıza, Garnizon Komutanımıza, Belediye Başkanımıza, Emniyet Müdürlüğümüze, Jandarma Komutanlığımıza ve tüm kamu kuruluşlarına teşekkürü bir borç biliyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.”

BAŞKAN ERKİŞ TÖRENE KATILDI
Atatürk Alanında gerçekleşen törene Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Ak Parti Saray İlçe Başkanı Samet Derviş ve Yönetimi, CHP Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç ve Yönetimi, MHP Saray İlçe Başkanı Yusuf Duman, Saray Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, siyasi parti ve STK temsilcileri ve Mahalle Muhtarları katıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Yerel Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *