«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Milli Muharip Uçak 2023’te Hangardan Çıkıyor

Milli Muharip Uçak 2023’te Hangardan Çıkıyor

milli-muharip-ucak-2023te-hangardan-cikiyor.jpg

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Ar-Ge ve Teknoloji Direktörü Prof. Dr. Erdal Çelik, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) “TUSAŞ’ta Ar-Ge ve Yerlileştirme/Millileştirme Faaliyetleri” konferansını vermek üzere İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin (İKÇÜ) misafiri oldu.

 

Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin ev sahipliğinde yapılan konferansı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan Savran, Genel Sekreter Nurettin Memur, Dekanlar, öğretim üyeleri ile çok sayıda mühendislik öğrencisi takip etti.

 

Geleceğin Projelerini Genç Mühendislerle Yapacağız

Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan ve Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda yer alan TUSAŞ ile ilgili bir sunum yapan Ar-Ge ve Teknoloji Direktörü Prof. Dr. Erdal Çelik, 4 milyon metrekarelik dev bir komplekste, Türkiye’nin en büyük, dünyada ise dördüncü sırada olan kompozit merkezine sahip olduklarını kaydetti. Geleceğin projelerini genç mühendislerle birlikte yapacaklarını belirten Prof. Dr. Çelik, “Üniversitelerimizde, teknoparklarımızda yoğun çalışmalar yapıyoruz. Dünyanın dört bir tarafında ofislerimiz var ve bilgilerin yurt içine transferlerini sağlıyoruz. Uçak, İHA, helikopter, uzay sanayi alanlarında sadece yurt içi değil yurtdışındaki şirketlere de yoğun destek veriyoruz” dedi.

 

Hangar Çıkışı 2023’te

Milli Muharip Uçak' ı (MMU) için TUSAŞ’ın içerisinde inşa edilen 65 bin metrekarelik alanda yoğun bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Ar-Ge ve Teknoloji Direktörü Prof. Dr. Erdal Çelik, MMU’ nun 2023’te hangar çıkışı olacağını söyledi. Prof. Dr. Çelik, “Milli muharip uçağımızın (MMU) radar görünmezliği olacak. Hürjet’in uçuşunu da 2023 için planlıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirilen ATAK Helikopter, zorlu "sıcak hava-yüksek irtifa" görevleri için optimize edilmiş olup, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile öne çıkmaktadır. GÖKBEY helikopteri geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir” diye konuştu.

 

İKÇÜ’lü Gençlere TUSAŞ’a Gezi Daveti

Buna bağlı olarak pilotların yetiştirilmesi için de yoğun çabalar sarf edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Erdal Çelik, “Yerlileştirme ve millileştirme bizim için önemli” dedi. Havacılık ve uzay alanındaki teknolojilerin hayat bulduğu, küresel ilk yüz arasında yer alan TUSAŞ’ın proje konularına bağlı olarak; Yapısal Grubu, Uçak Grubu, Helikopter Grubu, İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemleri Grubu, Uzay Sistemleri Grubu, Milli Muharip Uçak (MMU) Grubu olmak üzere altı stratejik iş merkezi bünyesinde yapılandırıldığı bilgisini veren Prof. Dr. Erdal Çelik, İKÇÜ’lü gençleri  inceleme gezisi için dev komplekse davet etti.

 İKÇÜ İle TUSAŞ arasında yapılacak iş birlikleri için bir çalışma programı belirlenebileceğini aktaran Prof. Dr. Çelik, yeni projelerin özel yeteneklerin birleştirilmesi ve çalışma ekiplerinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.

 

Öğrenciyken Proje Yapın

Gençlerden gelen soruları yanıtlayan Üniversite İlişkileri Müdürü Süleyman Demir de TUSAŞ’ta istihdam edilme koşullarıyla ile ilgili tavsiyelerde bulundu. Demir, insan kaynakları olarak artık mezun gençlerin sosyal yetilerinin dikkate alındığını belirterek öğrencilik hayatında projelerde yer almalarının faydasına değindi.  Üniversite İlişkileri Müdürü Süleyman Demir, “ Öğrencinin okuldayken yer aldığı projelere de bakmaya başladık. Örneğin Teknofest için bir projesi var mı? Not ortalamaları da bir ölçüt. İlk 75 bin ’de üniversiteli olanlar veya sonrası için ayrı değerlendirmelerimiz var. Özetle üniversiteyi bitirmeden önce TUSAŞ’a girmeyi hedeflemeniz gerekir. Aynı şey Yüksek lisans ve doktora için de geçerli” dedi.

 

TUSAŞ’ta İstihdam İmkânı

Genç araştırmacılara yönelik destek programları hakkında konuşan Üniversite İlişkileri Müdürü Süleyman Demir, TUSAŞ bünyesinde çalışma imkânı sunulduğunu aktardı. Demir,” LIFT UP, lisans üniversitelerin lisans bölümlerinde öğrenim gören genç yeteneklerimizin bitirme projelerini TUSAŞ’ ta “Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri” kapsamında gerçekleştirmeye imkân sağlamaktadır. Lift UP + programı TUSAŞ’ın çağrıya çıktığı faaliyet alanları ile ilgili olarak yürütülmesi ve araştırmaların TUSAŞ bünyesinde gerçekleştirmelerini sağlayan bilimsel araştırmalar programıdır. Kabul alan araştırmacılara, konularında uzman sanayi danışmanları destek sağlamaktadır. LIFT UP++ programında ise YÖK üzerinden çıkılacak ilanlarda, yüksek not ortalamasına sahip doktora çalışmalarına asgari ücretin iki kadar burs ile 5 yıl boyunca destekleyeceğiz. Ayrıca Türk Havacılık Uzay Sanayii bünyesinde çalışma imkânı sunulmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Yerel Haber Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *